Jak včelaříme

Včelaření

aneb, jak to děláme a proč…

 

Včelaříme na rámkových mírách:

39*24

2/3 Langstroth

plodiště 4/3 Langstroth („SuperJumbo“) v systému dadant s 2/3 Langstroth medníkovými nástavky

PROČ VÍCE RÁMKOVÝCH MĚR:

  • začínal jsem na 39*24 a je to dobrý úl, ale na větší počty včelstev jsou plné medníkové nástavky docela těžké. Nicméně je to nejrozšířenější rámková míra v Čechách. Největší zájem o oddělky je právě na této rámkové míře.
  • 2/3 Langstroth byla cesta k lehčím a levnějším medníkovým nástavkům, opět je to dobrý úl, se kterým se dobře včelaří. Variace na Langstroth jsou asi nejrozšířenější světový úl. Vzhledem k malé výšce rámku se hodí i pro „volnou stavbu“.
  • 3/4 Langstroth („SuperJumbo“) v systému dadant s 2/3 Langstroth medníkovými nástavky – kombinuje relativně lehké a dostupné medníkové nástavky s velkým a dobře zatepleným plodištěm (rámek 44,8*32,8 cm). Umožnuje rychlý jarní rozvoj, zjednodušuje metodiku. Fyzicky náročnější je cca 2x ročně manipulovat s velkým těžkým plodištěm. Rámek 44,8*32,8 cm je tak trochu můj výmysl a asi se s ním jen tak nesetkáte, on je trochu větší než „obvykle“. Výhodou je kompatibilita s násobky 2/3 Langstrothu. Když budete počítat cm2, tak by to mělo dávat smysl 🙂 Zatím jsem spokojen.